İZİMDER

İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği (İZİMDER)

prof dr sayim yorgunDemokratik toplumların olmazsa olmaz özelliği güçler dengesine dayanmasıdır. Bir toplumda güçler arasında denge yok ise o toplumda güç kimlerde toplanıyorsa demokrasi ondan yana işler. Bu nedenle demokratik toplumlar örgütlü toplumlardır. Örgütlenmenin zayıf olduğu toplumlarda demokrasi sorunludur ve güçlü olan taraf demokrasiye şekil verir.

Devamını oku...

prof dr sayim yorgunUzlaşmak, düşünce veya çıkar ayrılıklarını karşılıklı ödünlerle kaldırarak uyuşmak, karşılıklı anlaşmak ve mutabık kalmaktır. Son yıllarda maalesef göz ardı edilen, yeterince önem verilmeyen erdemlerden biri uzlaşma.

Devamını oku...

prof dr sayim yorgunToplumların kaderi onları yöneten lider ve kadroların yeteneklerine, gücüne, samimiyetine, bilgisine ve vizyonuna bağlı. Klasik liderler kendilerini doğuştan lider gören, her şeyi bilen, paylaşmak yerine tüm yetki ve gücü kendisinde toplayan, toplumu bir tek aklın insafına terk edenlerdir. Oysa bu yüzyıl klasik lider anlayışlarını tarihin derinliklerine gömen ve yeni lider tiplerinin şekillenmesini zorunlu kılan bir yüzyıl.

Devamını oku...