İlk Meşaleyi Tutuşturanlar

Okulumuz İzmir’in ilk Yüksek Öğretim Kurumu olarak  İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül 1944 yılında “Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu” kısa adı YETO olarak kurulmuştur. İlk yıl 468 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan okulumuz, yıllar içinde önce Ege Üniversitesi bünyesine 1982 yılında da Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesine İktisadi ve İdari bilimler ve İşletme Fakültesi olarak ülkemize binlerce öğrenci yetiştirerek hizmet vermeye devam etmektedir.

İlk mezunlarımızdan Eski Meclis Başkanı, İçişleri Bakanı ve Saygın bir Devlet adamı olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yerini alan 7 Aralık 1986 yılında Ankara’da vefat eden mezunların İsmet Abisinin öncülüğünde; mezunları arasında mesleki ve ilmi bir birlik ve dayanışma yaratmak ve bu birliği memleket ve meslek hayrına kuvvetlendirip yükseltmek amacıyla bir dernek çatısı altında bir araya gelinmesi kararlaştırılmıştır.

İlk mezunlarımızdan Vusat YALAZ, Yusuf ZİYAETTİN, İsmet UNKAN, Ramazan YILDIZ, Tevfik UYSAL, Veli TANDOĞAN, RIdvan ÜSTÜNTÜRK ve Muzaffer TUNABOYLU'nun  kurucusu olduğu  İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği 25 Kasım 1960 yılında kurulmuştur.

Kurucu başkanlığı İsmet UNKAN üstlenmiş ve 1965 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. İlk meşaleyi tutuşturan değerli büyüklerimizden ahirete intikal edenleri saygı ve rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve afiyet diliyoruz.

ÖNCEKİ BAŞKANLAR

 1. İsmet UNKAN (Kurucu Başkan)
 2. İhsan ÖZDEL
 3. Nazım KAYKIYAN
 4. Talat TUĞÇETİN
 5. Şadi DEĞİRMEN
 6. İhsan ÇAPAY
 7. İlyas KARAGÖZ
 8. Sevim ALTINAY
 9. Atalay AKAY
 10. Soysal ALTUĞ
 11. Yıldırır VURAL
 12. Mehmet MORAN
 13. Emin Haluk AYHAN
 14. Sırrı ÇINAR
 15. İlhan İŞMAN