Tarihçemiz

İzmir'in ilk yüksek öğretim kurumu; kısa adı YETO olan "Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu" 9 Eylül 1944 tarihinde kurulmuştur. Kuruluş kadrosunda 12 Öğretim üyesi 468 öğrenci ile öğretime başlayan okulumuz, ilk mezunlarını 1947 yılında vermiştir. Ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında önemli hizmetler verimin, katkılar sağlamsı ilk mezunlar arasında başta İsmet SEZGİN (Mezunların İsmet Abisidir) olmak üzere Selçuk YAŞAR, Beliğ BELER, Halit TARLAK, Hayri ÖZMERİÇ gibi Önemli isimler yer almıştır.

Okulumuz; 8 Haziran 1959 tarihinde "iktisadi ve Ticari bilimler Akademisi" adını almış ve Öğretim süresi de 3 yıldan 4 yıla çıkartılmıştır.

Bu arada Ankara'da 1960 yılında ilk mezunlar İzmir Yüksek Ticaretliler Derneği'ni kurdular. ilk kurucular olan Vusat YALAZ, Yusuf ZİYAETTİN, İsmet UNKAN, Ramazan YILDIZ, Tevfik UYSAL, Veli TANDOĞAN, RIdvan ÜSTÜNTÜRK ve Muzaffer TUNABOYLU'nun girişimleri ve İsmet SEZGİN'in destekleri ile 25 KasIm 1960 tarihinde kurulmuştur. Derneğimizin ilk başkanlarından İsmet UNKAN yapmıştır.

Akademi 1966-1967 öğretim yılına artan öğrenci sayısı ve bina yetersizliği nedeniyle bugünkü Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük binasında(2. Kordon) bağlaması ve öğretim üyesi kadrosu genişletilmiştir. Uluslararası gelişmelere paralel olarak 8 Mayıs 1969 yılında Akademi, Ege Üniversitesine bağlanarak "iktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi" adını almıştır.

İzmir'deki mezunlarımız 26 Mayıs 1973 tarihinde İzmir İktisat ve Yüksek Ticaretliler Derneği'ni kurmuşlardır. Hasan ERON, Fehim ATAY, Mehmet TUNA, Hasan BEKLEYEN, Türkan VESKE (KARABABA), Refet ERGELMİŞ, Şeref ÖZGÜREL, Argun ATAOĞUZ, Akın AKEFE, Cumhur R. YEYGEL ve Sunay ISPARTALI İzmir'deki derneğin kurucu üyeleridir.

20 Temmuz 1982 yılında Dokuz Eylül üniversitesi kurulmuu, iki Fakülte (İktisat ve işletme) birleştirilerek "iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi" adı altında Dokuz Eylül Üniversitesi'ne başlanmıştır.

Okulumuz halen Buca ilçesinde Dokuz çeşmeler kampüsünde kurulu olan İİBF binasında eğitim vermeye devam etmektedir. Bünyesinde iktisat, işletme, Maliye, Kamu Yönetimi, çalışma Ekonomisi, Ekonometri bölümleri bulunmaktadır.

Kurulduğu ilk günden bu güne; ülkemizin dört bir yanında hizmet veren okulumuz mezunu öğretim üyeleri ve mezunlarımızla, 60 binin üzerinde bir camia olarak ülkemize hizmet etmenin haklı gururunu ve kıvancını taşımaktan onur duyuyoruz.

Bu vesile ile başta okulumuzun kurucuları olmak üzere; ebediyete intikal etmiş tüm büyüklerimizi saygı ve rahmetle anıyor; hizmetlisinden, idari personeline, yetişmemizde büyük emekleri olan öğretim üyelerine, sağlık esenlik ve mutluluklar diliyoruz.